Bankomaty w Chorwacji – na co zwrócić uwagę przy wypłacie

Wypłacanie pieniędzy z bankomatów w Chorwacji – przez te wszystkie lata narosło wiele mitów wokół wypłacania pieniędzy z chorwackich bankomatów. W ostatnich dniach, dyskusja rozgorzała na nowo, a to wszystko za sprawą wyboru sposobu przeliczania z chorwackiej na polską walutę. Sieci na turystów rozstawione są bardzo gęsto. Na starym mieście w Dubrowniku, znajduje się aż 37 bankomatów jednej z firm. Tak duża liczba maszyn sprawia, że zagęszczenie bankomatów w Dubrowniku jest większe niż w Las Vegas. Widząc wieczne kolejki przy bankomatach na Stradunie, możemy sobie tylko wyobrazić o jakiego rzędu przychodach z wyboru niekorzystnego przelicznika jest mowa.

Chcąc wybrać korzystniejszą dla nas opcję, wybieramy „Accept without conversion”!


Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że niektóre bankomaty w Chorwacji dają nam możliwość wyboru przelicznika chorwackiej waluty na złotówki. Dzięki tej funkcjonalności możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy. Kilka lat temu (zdjęcie poniżej), przy wypłacie 1500 kun, wybierając opcję „Accept without conversion” widoczne na poniższym zdjęciu, zaoszczędziliśmy 30 zł co daje ok. 3,4%.

Według informacji jakie pojawiają się w sieci, niektóre bankomaty potrafią pobrać dwucyfrową prowizję, stąd tak ważny wybór właściwego bankomatu, a następnie formy przeliczania! Przy większej kwocie można naprawdę sporo zaoszczędzić.

Pamiętajcie, że nie wszystkie bankomaty oferują możliwość wyboru przelicznika! Jak sami widzicie, warto zwracać uwagę na to z którego bankomatu korzystamy, zwłaszcza wtedy gdy wypłacamy większe kwoty.

Bankomaty w Chorwacji
Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Tagi wpisu:
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

9 komentarzy

    • Wojtek Tyluś
      -

      Cześć, dzięki!
      Najlepiej będzie jak wpłacisz pieniądze w Polsce na konto i będziesz dokonywał płatności w CRO kartą ;)
      Nie warto mieć przy sobie całej gotówki na wyjazd :)
      Weź tylko tyle Kun ile potrzeba na zapłacenie za autostradę a i to niekoniecznie bo też można płacić kartą ;)
      Pozdrawiamy

  1. Michał
    -

    Najlepiej się wychodzi jak zabieramy EUR i wymieniamy w banku. Najgorzej kupić Kuny w PL. Co do karty to się nie wypowiadam ale nie mam z tym oporów i płacę w Cro jeśli tylko trzeba.

    • Wiktor
      -

      Bzdura ! Kupując Euro płacisz za przewalutowanie, a wymieniając Euro na Kuny drugi raz płacisz za przewalutowanie. Wyjątkiem jest jeśli zarabiasz w Euro. Najtaniej wychodzą płatności kartą wielowalutową, na karcie muszą być zgromadzone środki w walucie HRK zakupione w np. kantorze walutowym. Przykład kupiłem Kuny po 0,583zł; a Euro na Kuny kosztowało by mnie 0,63zł co daje 8% więcej. Kartą wielowalutową płaciłem wszędzie i za wszystko, paliwo, opłaty autostradowe, sklepy, parkingi, restauracje itp …

  2. Lucy
    -

    hej,
    za tydzien jedziemy do Splitu, i nie mam niestety zupelnie doswiadczenia w wymianie kasy :/
    dzieki za info, bo mi tez zawsze sie wydawalo, ze wybor kasy z bankomatu to najdrozsza opcja, gdyz poza przelicznikiem bank pobiera prowizje za zmiane waluty.
    Dlatego czy nie jest lepiej gdy wymienia sie (w moim przypadku Euro na kuny) w Chorwacji w kantorze? Wtedy odpada prowizja dla banku, ale minusem jest wziecie gotowki.

    dzieki wielkie i pozdrawiam
    Lucy